ייעוץ

הייעוץ החינוכי בבית חינוך גליל מערבי

הייעוץ החינוכי הינו חלק בלתי נפרד מהצוות החינוכי העוטף את התלמיד במהלך כל שנותיו בבית חינוך גליל מערבי. למעשה יועצת השכבה היא הדמות הראשונה אותה פוגש התלמיד במעבר מבית הספר היסודי לחטיבת הביניים. היועצת מלווה את התלמיד בשיח אישי, בסדנאות כישורי חיים וברגעים משמעותיים ושותפה להתפתחותו הרגשית, החברתית והלימודית ועוסקת בחיזוק ועיצוב דמותו כאדם בוגר.

תפקיד יועצת השכבה:

היכרות עם תלמידי השכבה: יועצת מלווה את השכבה לפחות 3 שנים תוך שימת דגש על היכרות עומק עם התלמיד שנבנית לאורך השנים. ליווי רגשי התפתחותי לתלמיד ומתן מענה בהתאם לצרכים השונים, קשר עם הורים ועם גורמי טיפול נוספים.

הדרכת מחנכים: יועצת השכבה מלווה את צוות המחנכים באופן שוטף. נפגשת באופן אישי עם כל מחנכת במטרה לסייע להתקדמותו של התלמיד ולהשתלבותו מבחינה לימודית, חברתית ואישית. כמו כן מתן כלים והכוונה למחנכים לקיום שיח רגשי משמעותי עם התלמיד, אקלים כיתה ואיתור וזיהויי צרכים של תלמידים.

המעבר מביה"ס היסודי לחטיבת הביניים.

המעבר לחט"ב פותח בפני התלמיד תקופה חדשה והוא מהווה שלב  התפתחותי של גיל ההתבגרות. המעבר למקום חדש בדרך-כלל יוצר סקרנות ומתח, ועם זאת, הוא מהווה מקור לשינוי והתחדשות. הוא מאפשר הזדמנות להציג את עצמי מחדש, לשנות התנהגויות שהפריעו בעבר, ולהדגיש חוזקות וכוחות קיימים. במעבר מביה"ס היסודי לחטה"ב נפרדים התלמידים ממסגרת  מוכרת והשינוי מייצר הזדמנות להתפתחות והתמודדות עם אתגרים בתחום הלימודי, החברתי והאישי והם לומדים להכיר את חוזקותיהם ואת הייחודיות שבאישיותם המתפתחת. בהכנה למעבר לחט"ב אנו מתמקדים בשני תהליכים מרכזיים: האחד – הכרת העצמי החווה שינויים מבחינה פיזיולוגית, קוגניטיבית, רגשית וחברתית. והשני – הכרת הסביבה החדשה על כל מרכיביה.

תוכנית מעברים – "נחיתה רכה"

מטרת התוכנית ליצור חוויה נעימה, "נחיתה רכה" ככל הניתן עם המעבר לחט"ב. חשוב לנו שהתלמיד שמגיע אלינו ירגיש שהגיע לבית שרואה אותו, מאפשר לו לבטא את ייחודיותו וקשוב לכל צרכיו בתקופה זו.

שלב ראשון: מאמצע כיתה ו' ועד סיומה.

שלב זה כולל מספר מפגשים עם בעלי תפקיד מהחטיבה כאשר יועצת חט"ב מובילה ושותפה לכל התהליך.

מפגש ראשון: סדנא רגשית עם יועצת חט"ב

מפגש חוויתי שמאפשר לתלמיד לשתף ברגשותיו, חששותיו וציפיותיו לקראת המעבר, תוך שימת דגש על חוזקות וכוחות אותם רכש במהלך חייו. בנוסף היועצת משתפת במידע רלוונטי ומשמעותי על ביה"ס לקראת המעבר.

מפגש שני: ביקור בביה"ס והתנסות במסלולי המצוינות.

 מפגש חוויתי נוסף בו מתנסים התלמידים במסלולי המצוינות אותם ייפגשו בכיתה ז'. בנוסף למוביל המסלול, הם פוגשים גם תלמידים מביה"ס שמשתפים אותם בחוויית הלמידה שלהם במסלולים השונים. כל תלמיד מוזמן לבחור את מסלול המצוינות שלו והמטרה היא לאפשר להם לחוות את התכנים במסלול.

מפגש שלישי: לקראת תהליך שיבוץ הכיתות.

הצגת הקריטריונים לשיבוץ הכיתות והשיקולים לקראת בחירת החברים.

שלב שני: עם תחילת החופש הגדול  

פגישה אישית עם המחנכת  החדשה: מתוך הבנה כי תהליך השיבוץ הינו משמעותי מאוד ויוצר מתח רב לקראת הכיתה החדשה, כבר בתחילת החופש הגדול אנו מזמינים את התלמיד לשיחה אישית שלו ושל הוריו עם המחנכת החדשה מכיתה ז'. זהו מפגש היכרות אישי ומשמעותי במהלכו נוצר קשר ראשוני בין התלמיד לבין המחנכת שתלווה אות 3 שנים בחטה"ב.

מכינת שילוב- היכרות וגיבוש: רגע לפני תחילת שנה"ל אנו מזמינים את התלמיד שעולה לכיתה ז, ליום חוויתי בו הוא נפגש עם כיתתו החדשה. יום זה מוקדש להיכרות וגיבוש בין כל חברי הכיתה. ביום זה פוגשים התלמידים גם את כל תלמידי השכבה ולאט לאט הם מרחיבים את מעגלי ההיכרות שלהם.

לכל אורך הדרך מוזמנים התלמידים וההורים לפנות לצוות החינוכי, לשאול, לשתף ולהתלבט יחד. 

שלב שלישי: קליטת התלמידים בכיתה ז: 

 כולנו שמחים ונרגשים לקבל את פני התלמידים החדשים בתחילת שנה"ל. בתחילת כיתה ז' שימת דגש על ליווי תלמידי השכבה, היכרות אישית והתמקדות בהסתגלות לקליטתם בביה"ס יחד עם הצוות החינוכי בשיעורי חינוך ובמפגשי ייעוץ.

תכנית כישוריי חיים:

תכנית כישור חיים הינה תכנית בעלת חשיבות רבה בליווי התלמיד במהלך שנותיו בביה"ס והיא כוללת היבטים רגשיים, חברתיים ולימודיים. זאת במטרה להכין את התלמיד להיותו בוגר עצמאי, בעל יכולת קבלת החלטות וחשיבה לטווח רחוק.

שיעור כישורי חיים משובץ במערכת אחת לשבוע בהרכב של חצי כיתה ומועבר ע"י היועצת ומחנכת הכיתה. התכנים נבחרים ומותאמים לכל שכבה בהתאם לשלב ההתפתחותי ולצרכים העולים מהשטח. 

 דוגמאות לתכנים בהם עוסקים בכישוריי חיים:

שכבת ז – מעברים והסתגלות למסגרת חדשה, קבלת השונה, רגישות לזולת, התמודדות עם לחץ חברתי וגלישה בטוחה ברשת.

שכבת ח – חברות וזוגיות, מנהיגות והעצמה, לחץ חברתי, התמודדות עם פיתויים ושימוש יתר במסכים.                                                                                              

שכבת ט – קבלת החלטות, מניעת שימוש בחומרים ממכרים, מנהיגות  והעצמה, הכנה לקראת המעבר לחט"ע.

בשכבת י – מתקיימת סדנא ייעוצית בנושא זוגיות בריאה "נורות אדומות וירוקות בזוגיות", מיניות וניהול זמן. 

בשכבת יא' – סדנת כוחות וחשיבה חיובית, אחריות אישית וקבלת החלטות, מניעת שימוש בחומרים ממכרים. 

בשכבת יב' עיבוד רגשי למסע לפולין והכנה רגשית לצה"ל, תהליכי פרידה וסיום.

בנוסף, בתוכנית הייעוצית משולבים הרצאות, הצגות ומפגשים עם אנשי מקצוע  המשלימים את הסדנאות השונות.

התחלת שיחה
רוצים לשאול שאלה?
היי , איך אפשר לעזור?